Site Loader
Warszawa

Postanowiliśmy na jeden dzień skoczyć rodzinnie do Warszawy. Od rana do wieczora (czyt. Ile dzieci dadzą radę). Padło na niedzielę. Wieczorem kanapki uszykowane, torby spakowane.
Wyjazd z Wrocławia opóźnił się – ruszyliśmy o 8.00.

Jako, że połączenie autostradowe z Warszawą mamy super to dojazd zajął nam mniej niż na Psie Pole w godzinach szczytu 😉 a tak na poważnie to 3 godziny i byliśmy na miejscu. Po drodze mamy wiele miejsc, gdzie można się zatrzymać na przerwę, fast-fooda i plac zabaw.

Mieliśmy w planach znacznie więcej niż udało nam się wykonać, lecz mimo to dzień spędziliśmy świetnie. Wszystkie bilety wykupiliśmy wcześniej on-line, aby nie tracić czasu, który i tak mieliśmy ograniczony.

W efekcie końcowym udało nam się dotrzeć do Centrum Nauki Kopernik oraz Teatru Niewielkiego. Miało być jeszcze Muzeum Etnograficzne dla dzieci oraz Pałac Kultury i Nauki (lecz to jednak następnym razem).

Teatr Niewielki

Lokalizacja
Lokalizacja
Jest zlokalizowany kawałek od głównej drogi którą wjeżdżamy do Warszawy.
Znajduje się na niezwykłym terenie Soho Factory. Jeśli ktoś interesuje się sztuką, designem itp będzie się czuł jak u siebie 😉
Sam dojazd do teatru jest lekko zakręcony, ale z pomocą nawigacji nie będzie problemu.
Dostępność miejsc i brak opłat sprawią, że zaparkujecie niemal pod samą sceną 🙂


Atrakcje
Teatr jest skierowany do „niewielkich” widzów 😉 Wszystko jest pod nich dopasowane – poczekalnia w której mamy małe krzesełka, kolorowanki, kredki i zabawki. Oraz co najważniejsze, spektakle.

W „niewielkiej” sali siadamy przy samej scenie (scena jest na równi z nami) a aktorzy od 30cm do max 5 m od nas. Pierwszy raz byliśmy na tak świetnym i wciągającym przedstawieniu. Wszystko współgrało ze sobą. Zaczynając od temperatury na sali, przez świetną grę aktorów, wystrój, rekwizyty, muzykę a na fascynacji dzieci kończąc. My we Wrocławiu mamy Teatr Lalek a Warszawa ma swój Teatr Niewielki.

Trafiliśmy na przedstawienie o cyfrach. Cały spektakl polegał na nauce liczenia do 10. Aktorzy poprzez śpiewanie, tańczenie, pokazywanie uczyli dzieci liczyć. Aż się nie chce wierzyć, ale wszystkie dzieci wytrzymały w jednym miejscu przez ok 40 min.

Po przedstawieniu dzieci miały możliwość przez chwilę pobawić się z aktorami elementami użytymi podczas spektaklu.

Gastronomia
Przed wejściem na spektakl możemy kupić wodę dla dzieci, mus 100% owoców i to tyle 😉
Bez zbędnych wafelków i frytek. Wszystko w przyzwoitej cenie (3 zł).

Toalety
Są dopasowane do najmłodszych i są zadbane. Mamy przewijak 🙂

Wygląd
Jak to na teatr i miejsce w którym się znajduje przystało – jest w swoim klimacie. Jest jak najbardziej ok 🙂 Nie jest to nowowybudowany teatr 🙂

Koszt spektaklu: 39 zł / osoba

www.teatrniewielki.pl

Centrum Nauki Kopernik

Lokalizacja
Dojazd jest prosty. Na dodatek znajduje się przy jednej z głównych ulic, więc traficie bez problemu. Jedynym problemem jest parking lub jakiekolwiek miejsce postojowe. My byliśmy w weekend, więc nie obeszło się bez kluczenia okolicznymi uliczkami celem postawienia auta gdziekolwiek. Nie jest lekko, wszyscy walczą zażarcie o każde miejsce 😉

Atrakcje
W tym miejscu nawet nie podejmuję się próby opisania co tam się znajduje 🙂
Ogólnie nakreślając centrum jest miejscem, w którym mamy możliwość zapoznać się z otaczającym nas światem i nauką w bardzo przyjemny sposób.

Wszystkiego możemy dotknąć i samemu spróbować, wykonać dane doświadczenie. Dość ciężko jest to opisać, jedno jest pewne: nie ma drugiego takiego miejsca:) bynajmniej nie w Polsce.

Dla przykładu – możecie sami stworzyć mini tornado i włożyć w nie ręce, zobaczyć jak działają prawa fizyki na żywych przykładach czy zobaczyć na żywo co to jest ciśnienie i jak wytwarza się front atmosferyczny.

Oprócz „standardowej” wystawy (na którą 4 godziny to za mało) Centrum organizuje warsztaty i pokazy na które trzeba zapisać się wcześniej i są zazwyczaj dodatkowo płatne. Kiedyś sprawdzaliśmy czy w jogurcie są rzeczywiście żywe kultury bakterii, a tym razem zapoznawaliśmy się ze śladami zwierząt – te warsztaty akurat były dla małych dzieci i były w cenie biletu 🙂 Ofertę warsztatów mają niezwykle bogatą i świetną programowo. Jeśli macie możliwość udać się na warsztaty to warto iść bez zastanowienia. Aktualne tematyki lekcji sprawdzajcie na stronie www.

Warto wcześniej wykupić sobie bilety on-line, ponieważ po przyjeździe w ciemno, może się okazać, że nie ma aktualnie miejsc, aby wejść do środka. Nie wspominając o dodatkowych warsztatach.

Gastronomia
Jest restauracja i kawiarnia. Restauracja w stylu Marche, lecz z jakością i smakiem poniżej poziomu ich podłogi. Kurczak pachniał i smakował starą rybą, ziemniaki, frytki były absolutnie zimne i bez smaku. Nie wiem czy tak jest na co dzień, ale gdy my byliśmy to oferta była bardzo ograniczona. Restauracja znajduje się poza terenem zwiedzania, ale na terenie Centrum.

W kawiarni kupimy napoje, przekąski, jogurty i kanapki. Ta opcja prezentuje się dużo ciekawiej niż restauracja. Kawiarnia znajduje się na terenie zwiedzania (na piętrze).

Toalety
Dla dorosłych, dla dzieci i dla niepełnosprawnych. Bardzo zadbane. Zlokalizowane w kilku miejscach, więc nie trzeba biegać przez całą wystawę.

Wygląd
Wszystko jest zadbane i utrzymane w bardzo dobrym standardzie. Mimo przewalających się tłumów, nie ma bałaganu. Czasami się zdarza, że któraś z „atrakcji” jest chwilowo wyłączona z użytku na koszt napraw konserwatorskich. Poza tym wszystko działa i jest kompletne w części składowe 🙂


Odpoczynek
Na terenie wystawy mamy kilka sof, gdzie możemy odpocząć. Możemy udać się też do kawiarni czy na balkon i w spokoju podziwiać płynącą obok Wisłę.

Ogólne wrażenia
Jest to świetne miejsce w którym czas ucieka przez palce. Świetnie będzie bawił się każdy – małe dziecko i dorosły. Każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Jest to forma nauki przez dotyk i testowanie. Zdecydowanie takie coś wciąga i zapada w pamięć na bardzo długo.
Naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Ale jeśli chcecie je zwiedzić w pełni to 4 godziny będą zdecydowanie za krótkie. Jeśli dołożycie do tego warsztaty to śmiało można spędzić w CNK niemal cały dzień.

Cena biletu na weekend: 33 zł / osoba

Szczegółowy cennik

Podsumowanie
To był świetny pomysł, aby wybrać się na 1 dzień do Warszawy. Jak każdy plan, ten też miał swoje plusy i minusy. Plusy opisałem powyżej, a minusem był ograniczony czas. Warszawa ma tyle do zaoferowania dla małych dzieci i rodziców, że weekend również by nie wystarczył, aby w pełni skorzystać z oferty stolicy. Na drugi raz wybierzemy się zdecydowanie na dłużej.

Post Author: Wrojciec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *